Menu

Obecní dům na pražskom Náměstí republiky ako secesný skvost

Obecní dům, stojaci na Námestí Republiky v centre Prahy, je unikátnou ukážkou secesnej architektúry. Architekti Antonín Balšánek a Osvald Polívka túto stavbu dostavali v roku 1912 ako reprezentačný dom hlavného mesta Praha. Nachádza sa neďaleko Prašnej brány a dodnes slúži na reprezentačné účely. Stavba nahradila pôvodný Kráľovský dvor vybudovaný ešte v roku 1380 Václavom IV., no z pôvodného dvora sa tu zachoval už len názov blízkej ulice. 28. októbra 1918 v tejto budove vyhlásili samostatnosť Československa a v novembri 1989 tu boli prvé stretnutia komunistickej vlády a zástupcov Občianského fóra s Václavom Havlom.

Secesní dům, Obecní dům Praha

Obecní dům je impozantná stavba v historickom centre

Vnútro tejto mimoriadnej stavby bolo vyzdobené veľkým množstvom českých umelcov a sochárov. Šlo o akési stretnutie vtedajšej umeleckej spoločnosti, ktorá spojila svoje sily a vytvorila jedno veľké dielo. Spojili sa v ňom napríklad Josef Václav Myslbek, autor sochy Václava na koni na Václavskom námestí. Tiež významný český maliar Max Švabinský, Jan Preisler, alebo fenomenálny Alfons Mucha. Jeho miestne vitrážne okná sú pre mnohých nezabudnuteľným umeleckým zážitkom aj dnes.

Vo vnútri sa nachádza niekoľko siení, najväčšia je Smetanova sieň s výbornou akustikou, využívaná na koncerty a symfonické koncerty. Súčasťou budovy sú prevádzky kaviarní a ďalších obchodov.