Menu

Monumentálna Prašná brána v Prahe ako pozostatok stredoveku

Prašná brána tvorí jeden z najkrajších pozostatkov pôvodných hradných brán, aký vôbec v Európe možno nájsť. Neskorogotická mohutná stavba s bohatým zdobením a členitou strechou stojí na hranici ulíc Na Příkopě a Náměstí Republiky pri Obecnom dome.

Praha Prašná brána

Prašná brána je obľúbeným cieľom turistov. Je verejnosti prístupná. Vyhliadková plocha sa nachádza vo výške 44 metrov a vyšliapať sa na ňu dá cez 186 schodov. Celková výška stavby je 65 metrov.

História Prašnej brány

Prašná brána sa začala stavať v roku 1475 zámerne ako ukážka krásy, veľkoleposti a prosperity. Nahradila totiž upadajúcu starú, ktorú zhodnotili ako nehodnú, ak sa nachádza blízko kráľovského sídla. Pôvodne bránu nazývali Novou, s jej stavbou začali hlboko v základoch. Keďže počítali s veľkou váhou, dali si záležať s posilnením podzemných základov, no po presťahovaní kráľa na Pražský hrad už nebol záujem financovať dostavbu. Nakoniec ju provizórne dokončili, umiestnili do nej veľké hodiny a dlho slúžila ako skladisko. Keďže v nej skladovali pušný prach, začali jej hovoriť Prašná. Svoju funkciu však využila po vpáde Prusov v roku 1757. Rekonštrukcia a puristické úpravy v roku 1886 po vzore Staromestskej mostnej veže jej priniesli súčasný vzhľad.