Menu

Alternatívna dovolenka pre prázdnu peňaženku

Každý z nás túži po zaslúženom letnom oddychu. Nie všetci však máme dosť peňazí na to, aby sme si mohli dovoliť päťhviezdičkové luxusné hotely na ostrovoch určené pre tých najmajetnejších. Máme pre vás preto niekoľko dovolenkových alternatív, ktoré vám prinesú krásne dovolenkové zážitky za menej peňazí. Nazvali sme ich alternatívnymi dovolenkami a tie najlepšie vám predstavíme v tomto článku.

montenegro

Nahraďte drahé destinácie lacnejšími – buďte kreatívni!
Chcete ísť na Bahamy? Skočte si radšej do Dominikánskej republiky. Miesto spoznávania krás Londýna zase celkom vystačí aj nádherná a blízka Varšava. Miesto Thajska vyskúšajte Kambodžu, kde za vaše minuté peniaze dostanete skutočne viac. Z prímorských destinácií voľte napríklad nepreskúmanú Čiernu horu, keď už nechcete ísť do „obkukaného“, no predsa stále lacného Chorvátska. Pri cestovaní do rôznych vysnívaných krajín voľte vždy radšej alternatívy k hlavným a veľkým mestám. Povedali by ste, že Bratislava najlepšie vystihuje Slovensko? To isté platí i pri iných hlavných mestách – ako také podstatu celej krajiny aj tak nevystihnú a návštevy v mestečkách a na vidieku vám vedia ponúknuť omnoho viac, než len jedno gigantické centrum, ktoré je častokrát i niekoľkonásobne drahšie ako jeho okolie.

„Housesittujte“
Keď naozaj nemáte za čo, ale túžite po zahraničných destináciách, vyskúšajte housesitting. Housesitting je služba, ktorú môžete vy ako housesitter ponúkať majiteľom domov. A stačí na to trocha zodpovednosti, vhodný prístup a dobrý výber destinácie. Je to vlastne ako babysitting, ale namiesto bábätka strážite niekoho dom, kým majiteľ cestuje. Perfektné na housesittingu je, že vám ten dom zvyčajne zveria na viac týždňov, takže máte naozaj čas si exotickú destináciu parádne užiť a to pri celkom bezplatnom ubytovaní. Pri tejto alternatíve je ale nevyhnutná aspoň komunikačná znalosť angličtiny, prípadne jazyka vašej cieľovej destinácie, a šikovné ruky pri vyhľadávaní na internete.

Dobrovoľníctvo je kľúčom k novým zážitkom
Na Slovensku o tom mnoho ľudí ešte nepočulo, o to väčší je však dôvod ísť do toho.Mnoho ľudí v zahraničí sa ku skvelým dovolenkovým zážitkom dostane práve prostredníctvom dobrovoľníctva. Väčšina dobrovoľníckych organizácií vám zabezpečí stravu a ubytovanie, na vás ostane teda len suma za dopravu. Na výlete navyše veľa neminiete a príjemne si oddýchnete fyzickou činnosťou.

Alternatívou k dobrovoľníctvu je rovno rekreačná práca v zahraničí, napríklad učenie angličtiny v Japonsku. Učiť tam nechajú naozaj každého, kto vie povedať „yes“ a platia na slovenské pomery kráľovsky. Mnoho dobrodruhov tak už v Japonsku strávilo i niekoľko mesiacov. Táto alternatíva však už príliš zaváňa prácou a tak sa pri nej nebudeme ďalej zdržovať.

„Domolenka“
Domolenka alebo anglicky „staycation“ (z anglického stay – ostať a vacation – dovolenka) sa stáva čoraz častejším trendom v Amerike a Veľkej Británii. Ako už napovedá názov, ide o dovolenku, ktorú trávite doma. S tým rozdielom, že počas domolenky sa správate naozaj ako na dovolenke – vyhľadávate dovolenkové činnosti, užívate si slobodu a voľno, svet práce pre vás neexistuje, ráno sa vyberiete na „pláž“, kde pokojne trávite aj celé hodiny, večer sa bavíte na miestnej diskotéke alebo v bare. Mnoho ľudí volí túto lacnú náhradu klasickej dovolenky aj preto, že pri nej opadá stres z cestovania a vysoké náklady na dočasný pobyt v zahraničí. Priznávame, že to snáď môže znieť smiešne, ale rodinnú pohodu určite rovnako dobre vyvoláte spoločným večerom stráveným nad Carcassone a navyše nebudete v septembri smutne pozerať na stav účtu.

Spoznajte vlastné okolie
Na záver rada staršej generácie: dovolenka na Slovensku. Ako často navštevujete pozoruhodné miesta vo vašom vlastnom meste a okolí? Slovensko je nádherná krajina a dá sa v nej toho toľko objavovať, že pri vyberaní lacnej dovolenky naozaj netreba váhať a voliť rovno to „naše“, slovenské. Dajte si záväzok, že pôjdete na každú akciu vo vašom meste, o ktorej si prečítate, a zistite o svojom okolí pozoruhodné veci, ktoré ste ani len netušili. Vyberte sa na jednodňové výlety do tých najkrajších slovenských miest a vyžmýkajte z vlakových dotácií čo najviac. Len v tých horúčavách radšej nechoďte do vlaku v šortkách – nalepenie na sedadlo je v takom prípade zaručené 🙂