Kniha o filmových miestach Slovenska bude mať aj 2. diel
Minulý rok sa na trhu kníh objavila zaujímavá kniha venovaná filmu a Slovensku, tento rok sa môžeme tešiť na jej pokračovanie. Ako ostatne už naznačovala prvá kniha Filmové miesta minulý rok, tento rok sa objavuje druhý diel venovaný, ako inak, prechádzaniu po Slovensku a po miestach, na ktorých sa nakrúcali rôzne zahraničné aj domáce filmy. Ak mohol mať čitateľ pocit po prečítaní prvej knihy, že sa všetky parádne miesta vyčerpali, v skutočnosti išlo len o časť.
Filmov sa na Slovensku nakrúcalo naozaj mnoho a nie o každom sa zachovali informácie, alebo bol záujem filmárov zverejňovať informácie. Občas tieto zaujímavosti prenikli na svetlo po nakrúcaní a niekde sa na ne zabudlo. Lenže pozorné oko autora sledujúc jednotlivé scény, dokázalo odhaliť nejedno miesto, múzeum, ulicu, či mestečko a tak sa opäť môžeme stretnúť s poriadnym nákladom miest.
Čo ponúkne kniha Filmové miesta 2?
Prvý diel tejto už vlastne knižnej série nás previedol po známych slovenských radoch a zámkoch. Siahol po tom bojnickom, oravskom, štiavnickom, oponickom, aj mnohých iných. Z miest sme sa mohli pozrieť filmovým okom na Vysoké Tatry, Kysuce, Bratislavu, Trnavu, Múzeá kysuckej, spišskej, oravskej aj slovenskej dediny. Kniha druhá pritom nebude v ničom zaostávať. Nazrieme opäť na ďalšie lákavé filmy vznikajúce v prostredí Vysokých Tatier, Komárna, Nitry, Šale, Žiliny a opäť niektorých lokalít, ktoré už boli spomenuté v prvej knihe, no s novšími a zaujímavejšími filmami.
Druhý diel jednoducho ponúkne poriadnu nálož. Vrátane Slovenského raja, ktorý sa pôvodne nevošiel do prvej knihy, rovnako ako obce Čierny Balog a Blatnica. Tieto tri miesta prezradil pred časom aj samotný autor na svojom Facebooku ako tie, ktoré sa určite objavia v druhej knihe.
Pre zberateľa a nadšenca obe knihy v kazete
Pre nadšenca literatúry faktu, knižného umenia, nadšenca filmu. Tiež nadšenca pre špeciálne edície kníh, si vydavateľstvo Dajama pripravilo aj kazetové balenie oboch kníh v jednom. Ak by sme sa spýtali autora priamo na jeho Facebooku, ako to vidí s tretím možným dielom, zatiaľ necháva tému otvorenú. Podľa neho je totiž materiálov, miest, aj filmov dostatok. Vydávať knihu je však nesmierne časovo aj finančne náročné. Vydávať ju v aktuálnom období však celú náročnosť ešte násobí. Tak záleží na množstve iných ukazovateľoch a stranách, či sa do náročnej prípravy knižnej podoby autor a vydavateľ pustí.
Čo možno o knihe neviete:
- Je unikátnym sprievodcom po Slovensku, aký tu zatiaľ nebol
- Kniha je unikátna obsahom, keďže čitateľa prevádza po konkrétnych uliciach a miestach, kde vznikali scény z rôznych filmov.
- Knihy sú vzájomne prepojené, spomínať sa môžu rovnaké filmy, no v iných súvislostiach a miestach.
- Jej autorom je kulturológ so záujmom o slovenské lokality a film, ktorý sa v niektorých filmoch už aj mihol, bez ambícii veľkého a najmä viditeľného herectva
- Základ knihy tvorí súbor zápiskov filmových lokalít po celom svete, ktoré autor zapisoval do roku 2001
- Prvej knihe sa venovala TV Markíza a relácia Teleráno, Rádio FM, Fun Rádio, niekoľko televíznych a rozhlasových relácií z produkcie RTVS a ďalšie prevažne internetové médiá a magazíny.
- Ako už autor uviedol v jednom z rozhovorov: „Filmový turizmus je v zahraničí známy pojem. Reálne tvorí dôležitú súčasť ponuky cestovného ruchu. Kniha má za cieľ upozorniť na tento druh turizmu, keďže sa naň zabúda.“ V súčasnosti s filmom nenarába veľa múzeí a miest. To sa autor snaží zmeniť.
- Na Slovensku máme niekoľko výrazných filmových miest. Niektoré múzeá dokonca uvádzajú u nich nakrúcané filmy v rámci výkladu návštevníkom. Takým je Oravský hrad. Film sa spomína v obci Zábiedovo v súvislosti s nakrúcaním Rysavej jalovice. Tiež v Banskej Štiavnici kvôli novému Drakulovi a slovenskom filme Piargy. Záujem návštevníkov v skanzene v Martine následne len potvrdzuje, ako slávna Perinbaba stále je. Veď si mnohí chcú obzrieť Alžbetkin dom na vlastné oči.
zdroje: autor Tomáš Galieri, interez.sk, Archív TELERÁNO, Fun rádio, stránky www.filmovemiesta.sk , facebook autora: https://www.facebook.com/tgalierik