Menu

Dovolenka v Taliansku: ktoré regióny si zamilujete?

Taliansko je rozdelené na regióny, je ich presne 20. Dovolenka v ktoromkoľvek z nich je výnimočná a nezabudnuteľná. Pretože také Taliansko je – krásne, pestré, plné života, jedinečných miest a temperamentu. Ako si však vybrať tú najlepšiu lokalitu pre svoju dovolenku? Úprimne, nie je to nič jednoduché, aj preto sme vám pripravili tipy na tri čarovné regióny. Do ktorého sa zamilujete najviac?

Kalábria

Ak sa pozriete na mapu, Kalábria je špičkou talianskej čižmy. Je to najjužnejší región, ktorý obmýva Iónske a Tyrrhénske more. Hoci je vychýrená najmä vďaka svojim plážam, nie je to žiadna rovná zem. Je to hornatá krajina, v ktorej vás svojimi prírodnými krásami dostane hneď niekoľko národných parkov. Juh Talianska bol kedysi chudobný, no Kalábria mu vďaka svojej polohe a krásnym plážam pomohla postaviť sa na nohy.

Kalábria a mesto Papasidero

Aj tak vás tu príjemne potešia nižšie ceny, za ktoré dostanete skvelé služby. Hlavným mestom regiónu je Catanzaro, ale určite by ste mali navštíviť aj také krásy ako Tropeo, Stilo, Scalea či Capo Vaticano, ktoré podľa miestnych patrí medzi najromantickejšie miesta na svete. Dovolenka v tomto regióne je skvelá najmä pre rodiny milujúce pekné pláže. Kalábria je charakteristická aj svojou jedinečnou vôňou – zmes olivových hájov, citrusových plodov a grilovaných rýb.

Sicília

Sicília je najväčší taliansky ostrov, ktorý sa rovnakým prívlastkom pýši aj v celom Stredozemnom mori. Z pobrežia dovidíte dokonca na Kalábriu. Je to nezávislý región, o ktorom miestni hovoria ako o najtalianskejšom v celej zemi. Sicília je výnimočná mixom rôznych kultúr, miestni hovoria dialektom ovplyvneným hlavne Grékmi. Poriadny kus gréckeho vplyvu nájdete hlavne v krásnych mestách ako Syrakúzy či Agrigento.

A prečo je to skvelá voľba na dovolenku? Lebo Sicíliu prezývajú aj „ostrov slnka“, ktorého krásu dokresľuje krištáľovo čistá voda na plážach. Na svoje si tu prídu aj gurmáni – určite ochutnajte lahodné cannoli. Nech sa už nachádzate kdekoľvek na ostrove, navštíviť by ste mali Palermo, Syrakúzy či Taorminu, ktoré vás dostanú svojou úchvatnou históriou.

Toskánsko

Kto by nepoznal romantický vidiek Toskánska aspoň z obrázkov? Vlnité svahy plné levandule a viníc dopĺňajú romantické mestá ako Florencia (hlavné mesto regiónu) či Siena. Toskánsko je bohaté nielen na prírodné krásy, ale aj zaujímavých ľudí. Narodil sa tu napríklad Leonardo da Vinci či Galileo Galilei. Dovolenka v Toskánsku má však jeden problém – neviete, kam skôr sa vybrať.

Toskánsko

Návšteva šikmej veže v Pise alebo kúpanie sa v mori? Užívať si vidiek alebo s úžasom sledovať architektúru väčších miest? Preto ak plánujete dlhšiu dovolenku v Taliansku a chcete mať poriadne pestrý program, návšteva Toskánska je to najlepšie, čo môžete urobiť. A ktoré miesta okrem tých spomínaných vám odporúčame navštíviť? Určite to je ostrov Elba, Cortona či Arezzo. Nezabudnite však ani na rodinné trattorie s chutným jedlom a ešte lepším vínom.

 Nech sa už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z týchto regiónov, dovolenka v Taliansku bude nezabudnuteľná.