Menu

Štrbské Pleso bude mať svoju drevenú modernú megarozhľadňu

Mierne futuristická, poriadne vzdušná a ešte k tomu mierne naklonená. Taká bude moderná rozhľadňa, ktorú postavia na Štrbskom Plese v športovom lyžiarskom areály, ktorý sa dlhodobo už nevyužíval nijako výrazne. Miesto donedávna pokrývala len škvara a len nedávno v ňom vybetónovali základy budúcej pevnej stavby z dreva a ocele. Plocha, ktorej donedávna dominovali skokanské mostíky, sa čoraz viac začína rysovať do podoby, v akej ju uvedú v lete 2020. K oblohe sa pomaly dvíha niekoľko desiatok metrov vysoká veža od rovnakých staviteľov, akí postavili bojnickú vyhliadku.

Nová vyhliadková veža

Je prekvapením, že sa stavia vyhliadková veža na mieste, ktoré bude samo o sebe viditeľné z inej vyhliadky. Tej z kopca na Solisku a lanovky, ktorá hore vedie. Mnohí na internete považujú stavbu za zbytočnú a nevhodne umiestnenú. Samotné Štrbské Pleso je jednou z najväčších atrakcií Vysokých Tatier. Je tu niekoľko symbolov Tatier a tie existujú už po niekoľko generácií návštevníkov.

Štrbské pleso vyhliadkova veža rozhladna

Ide o obľúbenú lokalitu, ktorú si nenecháva ujsť mnoho návštevníkov ubytovaných priamo v blízkosti, ale aj náhodní pocestní. Pre popularitu miesta je ťažšie parkovanie. Pre tých, čo sa prichádzajú zastaviť len na chvíľku, môže byť dokonca ťažké na tú chvíľku zaparkovať a vôbec stihnúť niečo pozrieť. Je viac ako pravdepodobné, že vyhliadka priláka ešte ďalších návštevníkov o ktorých už dnes stredisko nemá núdzu. Atrakcia bude zrejme prístupná celoročne, podobne ako mnoho iných podobných u nás a v Čechách. To môže znamenať zvýšenie stability prílevu turizmu, na ktorý však Tatry stále nie sú celkom pripravené.

Predsa len

Stavba prebieha v súlade so všetkými povoleniami a možnosťami, aké na ploche športového areálu staviteľ má. Atrakcia nie je uvádzaná ako projekt TMR. Od počiatku výstavby sa na projekte pracuje takmer bez prestávky. Nehľadiac na teploty a prítomnosť hmly sa postupne a pomaly stavba dvíha nahor. Neprehliadnuteľná je už koncom roka 2019. Jej otvorenie sa odhaduje na leto 2020, no pri tempe, v akom prebiehajú všetky práce, je možné očakávať spustenie testovacej prevádzky bez plného zaťaženia aj skôr.  Isté je, že nemalý počet zimných návštevníkov a lyžiarov sa bude pozerať na niečo, čo zrejme celkom zmení vzhľad Štrbského Plesa. Skepticky sa na stavbu pozerá najmä staršia generácia a Tatranci.

Vzhľadom na umiestnenie a vysoký záujem o stredisko je možné očakávať vysoký záujem aj o rozhľadňu. Tá pritom nie je umiestnená v kopci, alebo v lese. Výnimočne ide o rozhľadňu dostupnú priamo z ručného strediska. To môže znamenať vyššiu cenu za vstup. Očakávaná kapacita návštevníkov je 500.

Ako vyzerá?

Už dnes je na stavbe vidieť jej mierny sklon na jednu stranu. Ide o kruhovú stavbu, ktorá je však s pevnou konštrukciou. Pri stavbe je využívané spracované drevo, veľké diely spojivového materiálu, spevňujúca oceľ a pletivá. Práce na stavbe uľahčuje stavebný žeriav. Celá stavba bude výrazne vzdušná a bude sa podobať na stavbu vyhliadkovej veže z Bachledky. Mierny sklon tak zrejme opäť poslúži aj návštevníkom s nižšou pohybovou schopnosťou, pre rodiny s kočíkmi a pre malé deti.

Rozhľadňa umiestnená v doline ponúkne primárne výhľad na okolie doliny, na blízke okolie a pleso. Vzhľadom na to, že sa dvíha nad úroveň hotelov v okolí, vrchol vyhliadky bude zrejme viditeľný aj z diaľnice D1 a z Popradu. Záleží od spôsobu sledovania, viditeľnosti. Uvidíme.