Menu

Hierapolis, antické kúpele v Turecku s pestrým pohrebiskom

Hierapolis je antickým mestom so zaujímavou a bohatou históriou, ktoré vybudovali pri termálnych prameňoch výrazne mineralizovanej vody. Tá celé tisícročia formuje toto miesto dokonca na toľko, že biela vápenatá usadenina obalila základy niektorých ruín nachádzajúcich sa pri okraji svahov. Hierapolis bolo mesto v minulosti vyhľadávané kvôli kúpeľným procedúram a je tomu tak aj dodnes. Súčasné mesto Denizli, ktoré sa nachádza pod veľkým bielym svahom, ktorý volajú Pamukkale, využíva jeho vody v rôznych kúpeľných zariadeniach. Ide o veľkú atrakciu, ktorá má u nás mini-alternatívu napríklad v Bielej Brade na Spiši, kde taktiež vodu využívali menšie kúpele, ale akosi už nefungujú.

Hierapolis Turecko
Foto: so súhlasom Zaujimavosti.net

Hierapolis dnes
Hierapolis v sebe zachováva viacero krásnych pamiatok, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. Zachovaný amfiteáter sa nachádza medzi vyvýšeným kopcom a súčasnými kúpeľmi, ktoré využívajú návštevníci pre originálny zážitok kúpania sa medzi antickými stĺpmi ruín starých stavieb. Ďalej za kúpeľmi sa nachádza miestne múzeum, v ktorom sa nachádza viacero nálezov a vykopávok z celého mesta. Poklady tak neopustili pôvodné miesto, len sú chránené pred vandalmi, odcudzením alebo vplyvom počasia. Nájsť môžete v časti s ruinami zvyšky mestských brán, bežné stavby, ďalšie kúpeľné a hospodárske stavby. TO najlákavejšie je však oveľa viac na západ.

Miestny cintorín nám mnohé dokazuje
Cintorín, ktorý sa tu nachádza, nám prináša neobyčajné poznanie. V prvom rade je nutné chápať toto miesto ako slávne kúpele, kam sa chodili liečiť z rôznych chorôb pred tisícročiami panovníci, šachta, ale aj bežní ľudia, ktorí mali peniaze. Ak prichádzali vážne chorí a vyčerpaní ľudia, starí, alebo ľudia, ktorí sa tu rozhodli pre dobrú lekársku starostlivosť zostať žiť, v mieste sa muselo miesiť veľké množstvo kultúr. Tie tu žili v mieri. Postavili si domy, kúpili, alebo si ich prenajali. Ak zomreli, postavili si tu hrobky. Podľa hrobiek a ich zdobenia sa dá dnes zistiť, odkiaľ všadiaľ pochádzali jednotliví pacienti a obyvatelia. Nachádza sa tu hneď viacero druhov hrobiek, veľkých aj malých, všetky samozrejme vykradnuté za celé veky.

Mesto založil pergamunský kráľ Eumenes II. v roku 190 pred našim letopočtom na mieste, ktoré už pred tým malo osídlenie. V roku 133 pred našim letopočtom ho získali Rimania a za ich nadvlády sa dočkalo výrazných prestavieb a rozkvetu. Následne však 4. a 6. storočie prinieslo viaceor udalostí zakončených zemetrasením, ktoré celkom mesto zničili, a oslabené, zničené viac nemohlo poskytovať ani útočisko a neskôr vplyvom vďaka vplyvu Turkov už ani neprinieslo späť svoju slávu kúpeľného mesta, ktoré lákalo mnoho ľudí z rôznych kútov vtedajšieho sveta.

GPS miesta: 37.926981, 29.127541