Menu

Sagalossos, ruiny antického mesta v Turecku, neďaleko Antalye

Severne od Antalye, približne dve hodiny cesty autom, sa nachádza antické mesto, ktoré neoplýva veľkou návštevnosťou, pokiaľ nepríde autobus s turistami. Rozľahlé, nachádzajúce sa v horách na zdanlivo neprístupnom teréne, v minulosti poskytovalo všetok zázemie niekoľkým tisícom ľudí. Sagalossos bolo v čase výbojných vojen Alexandra Veľkého jedným z najbohatších miest v súčasnom Turecku vôbec. Jeho zaujímavosťou je horská poloha, dostupnosť slnečného svitu, ale aj okolité skaly, ktoré poslúžili ako pohrebné miesto. Nachádzajú sa tu totiž hrobky a výklenky vytesané do skaly, ktoré slúžili pre uloženie popola mŕtvych, zrejme významných ľudí. Na iných miestach sa nachádzajú aj skutočné hrobky pre kostrové ukladanie mŕtvych. Celé mesto je zaujímavé rozľahlosťou a tým, že niektoré budovy sú síce ruinami, no majú zachované zdobenie a časti pôvodnej konštrukcie.

Sagalossos copyright

Návštevník v meste Sagalossos
Hlavná vstupná brána cez turniket sa nachádza pri čerstvo postavenom parkovisku s menším multifunkčným objektom a niekoľkými stavbami vrátane toaliet, ktoré nenarušujú vzhľad a pocit z miesta za bránkou. Za ňou nepotrebujete sprievodcu, ani dohľad ochrankárov. Nie ste časovo obmedzení, chce to len slušnosť a samozrejme nestúpať a miesta, kde je to nevhodné. Na pravo od vstupu viac do kopca narazíte na stavbu, v ktorej sa nachádza zrekonštruovaná vodná nádrž s presnou ukážkou toho, ako miestni chodili po vodu, ako ju mohli naberať a ako to pri takýchto miestach vôbec fungovalo. Mierne šliapanie vyššie vás privedie k miestnemu amfiteátru, ktorý je z časti rozpadnutý. Odtiaľ je mimo javisko výhľad aj na takmer celé mesto, ktoré svoju výraznú časť bude stále ukrývať ešte za jedným svahom.

Ak by ste od bránky putovali stále rovno, prechádzali by ste sa okolo kúpeľov, rôznych budov rôzneho zamerania, stretnete aj veľké pešie zóny, ktoré mohli byť v minulosti veľkým miestom trhov, prehliadok a podobne. Nachádza sa tu niekoľko stavieb, ktoré sa stávajú neraz ilustračnými snímkami v knižkách a článkoch. Napríklad stavba na našom obrázku, ktorý pochádza od Zaujimavosti.net / Cestovanie.net, je výnimočná sochami na bokoch, ktoré boli vytvorené len nedávno podľa pôvodných. V strede tečie voda a vytvára efekt neobyčajnej dobovej fontány. Tak nejako mala pretekať aj voda v minulosti, čomu dosvedčovali jednotlivé diely tvoriace vodnú nádrž. Po jej rekonštrukcii sa pred archeológmi objavia uzatvoriteľná bariéra, ktorá drží vodu a tvorí fontánu. V tesnej blízkosti sa nachádzala miestnosť určená pre senát a politické záležitosti. Zaujímavé sú v kopci vytesané hrobky, ktoré naozaj stoja za to. Prísť sa dá až priamo k nim a tak si ich môže návštevník dopodrobna vyfotografovať.

GPS miesta je: 37.676042, 30.520532