Menu

10 zaujímavostí a turistických príležitostí na Liptove počas leta

Liptov je turisticky atraktívny. O to viac v období leta, kedy je sprístupnených múzeí, prírodných lokalít, krás, aj ojedinelých atrakcií, ktorými tento región oplýva. Môže byť náročné zhodnotiť naozaj len 10 najvýznamnejších cieľov, alebo zaujímavostí s turistickým významom. V celej svojej šírke totiž liptovský región vyniká miestami, ktoré sa v rôznej miere usilujú o diel z koláča turistického záujmu. Relatívne dobrá dostupnosť, napriek necentrálnej polohe, však prináša príležitosť aj pre českých turistov a rovnako tak poľských. To, že hornatý región je hubárskym rajom, rovnako ako cieľom pre pozorovateľov prírody nemusí byť masovým ťahákom. To, čo je nutné spomenúť je vo všeobecnosti známe.

Liptov

Plánovanie cesty na Liptov nie je nič náročné

Chce to len správne zvoliť postupnosť itinerára a vybrať sa sem na viac ako len pár dní. Nakúpiť je možné v každej obci v potravinách, po gastro zážitky je možné zájsť do známejších hotelov, stredísk, alebo do kolíb, a ubytovanie je možné nájsť v hoteloch, penziónoch, aj ubytovanie v súkromí. Na Liptove nie sú ťažkosti s nájdeným voľných kapacít ubytovania rôzneho typu. Samozrejme, ideálne ak má záujemca o ubytovanie na Liptove vopred rezerváciu a ostatné starosti si necháva až do cieľového miesta. V oboch okresných mestách, v Ružomberku a v Liptovskom Mikuláši návštevník nájde informačné kancelárie s kompletným servisom pre návštevníkov regiónu. Poskytujú rovnako všetky prevádzky známych supermarketov, aj hobby a šport obchodov. Pobyty na Slovensku sú počas roka 2020 vecou trendu, aj nutnosti. Sťažovať sa však môžeme skôr na nevyčerpateľné možnosti, ktoré nám Slovensko ponúka a Liptov ako jeho krásna súčasť.

Vlkolínec

Vlkolínec je obec, stále stojaca na svojom mieste. Hoci ju nazývajú skanzenom, alebo múzeom, správne sa jej hovorí Rezervácia ľudovej architektúry, ktorých máme ešte niekoľko po celom Slovensku. Architektúra je pôvodná, žiadne domy sem neputovali a zväčša aj ich samotná výbava ako zbierkové predmety v sprístupnených domoch ani nie sú dovážané, ale pôvodné, pre zachovanie osobitosti daného miesta. Vlkolínec sa nachádza južne od Ružomberka, hoci je v podstate jeho mestskou časťou.

Ako jedna z mála obcí na Slovensku má vstup spoplatnený symbolickou mincou s parkovaním pod obcou. Dodnes obsahuje pôvodnú typicky farebnú architektúru omietaných drevených zrubových domov, ktorej zmeny nie sú možné. Búrať a stavať je obmedzené. Aj preto toto miesto zachováva rovnaký vzhľad po celé desaťročia presne tak, ako si ho môžeme pamätať z mnohých vojnových filmov. Vlkolínec sa stal obľúbeným cieľom filmárov počas socializmu, pretože si uchovával podobu horských dedín z obdobia II. svetovej vojny ešte dlho po vojne. Žiadne rovné strechy, murované domy, ani poschodové domy s balkónom vám nebudú pôsobiť ako päsť na oko. Iba ak autá miestnych a tých, ktorí si krásne domčeky kúpili a parkujú priamo pred domom.

Pribylina

Pribylina je na Slovensku najmladším skanzenom, čiže múzeom, ktoré sa stalo útočisko pre budovy a pôvodnú architektúru z iných miest. Skanzeny po celom svete, vrátane prvého skanzenu v Stockholme, ktorý sa stal predlohou a príkladom pre ostatné vo svete, majú podobné ciele. Je to zachovať kultúrne dedičstvo, hoci nejde o pôvodné miesto jeho postavenia. Ide však o jeho záchranu, zachovanie a udržanie pre budúce generácie. Pribylina sa na zoznam slovenských múzeí v prírode zapísala ako zatiaľ posledná v roku 1991, hoci plány na výstavbu a otvorenie boli niekoľko rokov predtým.

Kaštieľ z Parížoviec v skanzene Pribylina, zdroj: pribylina.cestovanie.biz

Múzeum postavili v blízkosti miestnej lesnej železnice a presunuli sem viacero budov z okolitých obcí, najmä z obcí, ktoré mali byť zatopené pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara. Aj to je dôvod, prečo je jedným z miestnych symbolov krásny biely murovaný kostol zo Sv. Mary, ktorého pôvodná veža stále stojí na brehu Liptovskej Mary, no replika a zvyšok pôvodnej stavby sa nachádza v múzeu, vrátane fragmentov vnútorných fresiek. Významný je aj kaštieľ z Parížoviec, ktorý sa objavil v historickom filme Bathory od režiséra Juraja Jakubiska a viacero stavieb z dedinského prostredia postaveného tradičným spôsobom opracovania dreva. Objekty sú vybavené rozsiahlymi zbierkovými predmetmi.

Koliby a syry

Navštíviť Liptov a neochutnať žiaden syr je ako spoznávať Francúzsko a neochutnať víno. Liptov ťaží zo spojitosti s valachmi, chovom oviec, mliekom a syrmi. Štandardnou až povinnou ponukou miestnych pohostinských a reštauračných zariadení sú halušky, pirohy, alebo osvedčená klasika tvorená syrom vyprážaným. Populárne sú koliby, ktoré svojim dizajnom a tematickosťou majú pripomínať historický odkaz, no je len komercionalizovanou podobou kultúrneho dedičstva. To však nie je kritika. Koliby sú populárne, tvoria zamestnanosť a vďaka dodávateľom sa rozširuje multiplikačný efekt, čiže efekt vzájomného pôsobenia.

Úspešnými miestami sú tak napríklad koliba v Čutkove pri Ružomberku, ktorá je rozsiahlou oddychovou zónou, alebo známa koliba Krajinka pri ceste na Hubovú za Ružomberkom. Krajinka je populárnym miestom pre niekoľko predajných miest, oddelený predaj syra, pečiva, alebo reštauračné služby. Menej už je známa výstava hodnotných historických traktorov, ktoré sa nachádzajú za reštauračnou budovou a sú verejnosti prístupné. Textové informácie a technický popis strojov pred niekoľkými rokmi Krajinke pripravil šéfredaktor magazínu zn.sk a zrejme aj dnes vítajú návštevníkov úvodom k slávnym a vzácnym historickým traktorom.

Keltská dedinka Havránok

Havránok je novšou atrakciou. Hoci náleziská po keltskom osídlení sa našli skôr, trvalo istý čas, než sa sprístupnil miestny kopec a jeho svahy pre účely otvorenia archeoskanzenu. Ten je zaujímavou zastávkou pre rodiny s deťmi, aj dospelých návštevníkov. Miesto je náročné pre svoj nerovný terén. Nevhodné pre kočík, vyžaduje si lepšiu obuv a vhodné počasie. Za návštevu však stojí. Neobsahuje len reálne vykopávky archeologického výskumu a predstavenie keltskej histórie, ale aj vidíme repliky osídlenia a niekoľkých budov v tej podobe v akej boli využívané v čase keltského osídlenia.

Havránok

To najzásadnejšie sa nachádza opodiaľ, v lesoch. Nájsť je možné veľmi dôveryhodne a na pohľad zaujímavo zrekonštruovanú strážnu vežu, hradiská, pôvodné skalnaté steny vo svahu, alebo kamenné plochy slúžiace pre rituálne účely. Návštevník môže vidieť aj obranné valy a ďalšie stavby pri ktorých sa využívalo drevo, zem, voda a ľudská ruka.

Liptovský Ján

Liptovský Ján je mimoriadne populárne centrum turizmu. Jediná obec už v minulosti výrazne ťažila z kúpeľného domu Máj a minerálnych prameňov, či lyžiarskeho strediska. Dnes nás zaujme parkom s miniatúrami priamo oproti koliby Bachledka, náučným chodníkom a najmä tradičnými atrakciami Liptovského Jána, ako sú kúpanie v Kadi, návšteva Stanišovskej jaskyne, ako aj ďalšie moderné atrakcie spojené so športom, bicyklovaním, či horskou turistikou. Jánska dolina v rámci služieb ponúka reštauračné, pohostinské, aj cenovo náročnejšie služby na vyššej úrovni.

Stanišovská jaskyňa a Liptovský Ján

Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jáne, zdroj zn.sk

Drevená architektúra a pôvodné prvky sa prejavujú nepravidelne. Zastúpené sú tu aj klasické hotelové ubytovacie zariadenia aj menšie hotely ukryté v ťažšie prístupných lokalitách a penzióny rodinného typu. Z novších atrakcií potešia zlepšené turistické trasy a nová rozhľadňa nad Obcou. Počas horúcich letných dní prinesie schladenie Termálne kúpalisko SOREA Termal Raj. Pozrite si tiež ubytovanie Liptovský Ján.

Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok svoj názov získal od hradu, ktorého ruina celé desaťročia tvorila nezameniteľný vzhľad obce. Dnes je hrad zrekonštruovaný zakonzervovaný, no najmä s hradom zrastený kaštieľ získal celkom inú podobu. Stal sa z neho menší luxusný hotel s výbornou reštauráciou. Zaujímavé je aj okolie, ktoré je priamo pod hradom tvorené jazerom s mohutnou osamotenou skalou s kaplnkou. Celé toto miesto je zaujímavé ako oddychová zóna.

Liptovský hrádok

V obci je možné nájsť ešte niekoľko kúrií a v susednom Dovalove nájdu nadšenci pôvodnej architektúry tiež niekoľko zaujímavých kúskov stavieb, ktoré by si zaslúžili pozornosť ako aj rekonštrukciu. Ani tu nemá návštevník ťažkosti s nájdením ubytovania. V obci sa nachádza niekoľko penziónov, ako aj wellness služby.

Vodné atrakcie

Liptovská Mara je najväčšia vodná plocha Liptova. Jej výstavba si vyžiadala niekoľko obetí v podobe 13 obcí a mnohých sĺz vysťahovaných ľudí. Liptovská Mara je využívaná na vodnú turistiku, veď voda k letu neodmysliteľne patrí.

Tatralandia Akvapark

Na Liptove nájdeme aj dva v minulosti konkurenčné akvaparky, ktoré dnes tvoria spoločnú ponuku cestovného ruchu pre všetkých, ktorí túžia po vodnej zábave dokonca s celoročnou prevádzkou. Ich celoročná prevádzka je výhodou, pretože svoje služby poskytnú nezávisle od času vycestovania. V oboch prípadoch, Tatralandia v Liptovskom Mikuláši a aj Gino Paradise Aquapark v Bešeňovej, ponúkajú tobogany, niekoľko bazénov, vodné atrakcie a samozrejme wellness služby. Ponuka orientovaná na všetky generácie teda každému ponúkne niečo. Za zmienku stojí aj termálne kúpalisko Aquavital park Lúčky. Pozrite si tiež Tatralandia ubytovanie.

Demäňovské jaskyne

Slovensko je krásne na jaskyne a na Liptove si môžete pozrieť dve z tých najznámejších u nás vôbec. Demäňovská jaskyňa SlobodyDemäňovská ľadová jaskyňa neležia od seba ďaleko, no každá je unikátna. Obľúbeným cieľom turistov sú obe. Nachádzajú sa na ceste v smere na známe stredisko Jasná, v Národnom parku Nízke Tatry, prístupné zo smeru od Liptovského Mikuláša. Jaskyňa Slobody je rozsiahla, hoci výstup k nej môže byť pre starších návštevníkov náročný, rovnako ako hodinová prehliadka jej útrob. Za návštevu však obe jaskyne určite stoja.

Kontaktná ZOO

Liptovský Mikuláš láka aj na zvieratká, ktoré si môžete ohmatať, pohladkať, alebo sa len ocitnúť v ich blízkosti, ak nejde o úplne hladkacie tvorstvo. Kontaktné zoo priláka pozornosť najmä ľudí so záujmom o exotické zvieratá, deti, rodiny s deťmi celkovo. Na rozdiel od iných zoo je v tomto prípade prehliadka so sprievodcom. Ten sprevádza svoje skupinky ľudí a aj v klietkach sa striedajú skupinka po skupinke, prípadne je prehliadka robená podľa záujmu konkrétnej skupiny, čím sa návšteva značne líši od iných zariadení, kde je program striktne daný.

Chopok – 2024 m n.m.

Chopok je samostatným turistickým cieľom z pomedzi všetkých ostatných spomenutých. Svoje samostatné miesto si zaslúži pre svoju atraktivitu, ako aj druh cieľa turistického poznávania. Je cieľom turistov, ktorí sa vyvážajú lanovkou a zároveň tých, ktorí vidia príležitosť na posilnenie nôh poctivou turistikou. Z Chopku sa radi spúšťajú na bicykloch downhillisti, v zime lyžiari a snowboardisti. Chopok a celá Jasná je dnes výrazne komerčná záležitosť a rozsiahly lyžiarsky areál, pre ktorý kolabuje v Demäňovskej doline doprava. V lete je však stále obľúbený cieľ až k vrcholu, ktorý býva v dobrom počasí posiaty posedávajúcimi turistami so selfie režimom. Zaujímavosťou je, že je prístupný z juhu, ako aj z liptovskej strany, zo severu.

Liptovský Mikuláš a Jánošík

Liptovský Mikuláš ako dôležité historické a dnes okresné mesto, mnohí z histórie vnímame ako miesto odsúdenia a popravy slávneho zbojníka Jánošíka. Jemu je venovaná Jánošíkova mučiareň a aj súdna sieň v ktorej Jánošíka odsúdili. Týka sa ho aj zaujímavé historické múzeum, ktoré však oveľa viac približuje históriu mesta a regiónu. 700 rokov mesta je možné spoznávať v Múzeu Janka Kráľa v budove Prvého stoličného domu na mikulášskom námestí.