Menu

Istropolis a jeho neistá budúcnosť, či blízkosť nádejnej Filiálky

Budova Istropolisu, tiež známa ako Dom Odborov alebo Teatro Wüstenrot, je kongresovo-kultúrnym centrom,, rozľahlou budovou so zaujímavou históriou a aj mnohými zaujímavými prvkami v interiéri. Je však mimoriadne veľkým objektom, ktorý v čase výstavby 1956-1981 mohol prezentovať ambície a socialistické staviteľstvo, no míňal sa praktickým účinkom.

Istropolis

Filiálka a neistá budúcnosť Istropolisu

Dnes existuje plán na oživenie blízkej lokality Bratislava Filiálka, ktorá by mohla ožiť v novom projekte železničnej stanice pristupujúcej priamo do centra mesta. Tým by existovala šanca odľahčiť Hlavnú železničnú stanicu a nenápadne odkloniť pozornosť od jej zanedbanej budovy a nedostatočného okolia. Filiálka, ako priestor, ktorý mal v minulosti vlastné koľajiská a udržiava si ich dodnes, hoci nepoužiteľné, sa môže po obnove stať dôležitým dopravným uzlom s napojením do mesta všetkými ostatnými smermi pomocou MHD. Istropolis by pritom mohol byť súčasťou tohto zaujímavého projektu, hoci celý je zatiaľ v rovine úvah.Uvažuje sa aj o búraní, či prestavbe, určite o recyklácii pôvodných prvkov do novej stavby. Pravdou však je, že súčasný Istropolis je mimoriadne drahou nákladnou a neudržateľnou opachou na mimoriadne hodnotnom mieste s ideálnymi príležitosťami pre rozvoj a zlepšenie dopravy.

Stavba Dom odborov, pokrytá kubánskym mramorom, je jednou z najtypickejších budov Bratislavy, akýmsi symbolom. Jej architektúra dokonca nadchla hollywoodskych filmárov a použili ju do amerického trileru Red Sparrow (Červená volavka) s Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe.