Menu

Vysychajúce Mŕtve more je turistickým lákadlom aj špinavé

Mŕtve more je jednou z atrakcií na obľúbených trasách medzi Egyptom a Izraelom, alebo je priamo cieľom turistického spoznávania niektorej z krajín pri ktorej brehoch sa nachádza. Vysoká slanosť Mŕtveho mora pochádza z veľkej koncentrácie soli a iných minerálov z dôvodu, že voda sa z mora vyparuje, no nemá kam odtekať, keďže nemá odtok do iných morí. Mŕtve more je veľké s rozlohou 1050 km2. Je zároveň najnižšie položeným jazerom, čo vysvetľuje, prečo nemá a nemôže mať odtok. Vyparovanie vody z Mŕtveho mora prebieha najmä pre veľmi horúce podnebie a polohu. Vodné pary však pri stúpaní neberú minerály so sebou, ale zostávajú v mori.

Mŕtve more

Mŕtve more vysychá
Mŕtve more veľmi rýchlo znižuje svoju hladinu. Vodné toky, ktoré k nemu privádzajú vodu, hlavne rieka Jordán, vďaka vplyvu tepla nepridávajú do mora toľko vody, pretože sa stíha vyparovať. Za posledných 50 rokov hladina klesla o 20 metrov a naďalej klesá. Existuje štúdia, ktorá počíta s plánom obnovy jeho hladinu dopravením vody z Červeného mora do Mŕtveho. Vyžaduje si však nemalé investície a vybudovanie čerpacej stanice, ktorá vytvorí dostatočne veľký tlak na to, aby sa voda z Červeného mora najskôr mohla dostať stúpaním do výšky viac ako 120 metrov a následne by mohla klesať okolo 500 metrov. To celé na ešte stále poriadne veľkú vzdialenosť a s nutným prúdom, ktorý je možné považovať za efektný.

Mŕtve more je aj znečistené
Mŕtve more je lákadlom pre turistov v Izraeli, alebo Jordánsku. Ľudí láka vlastne len fyzikálna vlastnosť vody nadnášať, pretože pre jej slanosť sa nič iné v mori robiť nedá. Ponáranie hlavy či špliechanie je nežiaduce. Katastrofálny stav niektorých jeho brehov, plávajúci obsah a nečistoty, môžu byť pre niektorých ľudí sklamaním. Záleží od lokality. Svojho času nepotešili ani veľmi drzí colníci na hraniciach v smere od Egypta, ktorí veľa pečiatok z Egypta a víz v pase pokladajú za prejav „vzťahov na diaľku s mladými Egypťanmi“ v pasoch slovenských žien. Ste v tom prípade medzinárodná pobehlica, lebo práca v cestovnom ruchu, alebo opakované navštevovanie Egypta ako turistickej destinácie akoby neexistovalo. Ak vám pri kontrole poškodia elektroniku, alebo zoberú nejaký suvenír len preto, že sa mu nepáči počet pečiatok, nemá zmysel sa sťažovať.

Foto: Wilson44691, Wikipedia