Menu

V rakúskom Gamingu neprehliadnite kláštor kartuziánov

V dedinke, alebo skôr mestečku Gaming v Rakúsku stojí zaujímavý kartuziánsky kláštor, ktorý sa nedávno dočkal rekonštrukcie. Ide o jeden z najväčších kláštorov v strednej Európe, ktorý vysvätili v roku 1342 a sekularizovaný 1782. Pobývali v ňom mnísi rádu kartuziánov a to celých 452 rokov. Postaviť ho dal v roku 1330 rakúsky vojvoda Albrecht II. Habsburský a mal slúžiť ako aj pohrebisko pre šľachtu. Jozef II. však stavbe úlohu kláštora zrušil v roku 1782 a stal sa historickou pamiatkou, z časti hotelom. Zaujímavosťou tohto miesta je vlastný pivovar, a obchodík so suvenírmi.

Gaming kláštor

Stavba je hodnotná pre svoju architektúru, bohaté zdobenie freskami a sochami od významných autorov, ale tiež svojou históriou. Tlačených sprievodcov v slovenčine sme si nevšimli.


GPS miesta: 47.923393, 15.081665

Gaming
V obci Gaming sa neodporúča fotografovať a je celkom jedno, či vám do záberu niekto vbehne, alebo ide len o sochu, či prírodu. Miestne obyvateľstvo sa totiž chová podivne podobne, ako keby ste sa obnažovali na verejnosti a bolo potrebné na vás volať políciu. V mestečku teda neodporúčame fotografovať stĺp hanby, miestne kopce, alebo nebodaj zdobenie nejakej budovy. Môže to mať za následok vysvetľovanie vašej špionáže čo môže byť poriadne odstrašujúce a ponižujúce.