Menu

Svetová rarita na Kysuciach, kamenné gule v Milošovej Megoňkách

Kysuce majú viacero geologických krás. Jednou z najzásadnejších sú kamenné gule, ktoré sa nachádzajú v bývalom kameňolome v mestskej časti mesta Čadca v Milošovej, v lokalite známej ako Megoňky. Kamenné gule z Megoniek sa nachádzajú na úplne konečnej v obci, na obratisku autobusov a následne ešte niekoľko desiatok metrov do lesov. Kým v minulosti ste miesto nájsť nemuseli, dnes je to ľahšie.

Čo nájdu návštevníci v Megoňkách?

Pokojná príroda, niekoľko domov a pokoj. To je hlavnou doménou Megoniek. To dôležité sa nachádza v miestnom kameňolome, prístupnom pre cyklistov, mamičky s kočíkmi, peších. Nie však autom, ktoré musíte ponechať trochu nižšie.  Ide len o pár minút chôdze, žiadnu náročnú túru. Ťažká technika už tadiaľto nejazdí. Ťažba kameňa skončila pred niekoľkými desaťročiami po tom, čo v skalách objavili presné kamenné gule neznámeho pôvodu.

Kamenné gule milošová megoňky Kysuce copyright

Neskôr sa objavili rôzne teórie, ktoré zahŕňali aj mimozemšťanov. Skôr sa však mohli vytvoriť ako výplne plynových dutín v iných skalách. Ide totiž o stvrdnutý pieskovec. Niektoré gule zmizli a objavili sa v záhradách a na rôznych miestach Kysúc. Tie veľké zostali tu. Výrazné sú hlavne dve. Obdivovať ich môžu návštevníci bezplatne. Miesto je voľne prístupné a upravené. Nachádzajú sa tu informačné tabule a aj prístrešok v tvare veľkej gule s pódiom. Miesto tiež výrazne zarastá, chýba mu ruka udržiavateľa, či brigádnik, ktorý by sem vyrazil s pílou a sekerou.

Pre rodiny s deťmi a veľké kolektívy je tu možnosť opekania na ohni na miestnom ohnisku. Drevo je však nutné priniesť si vlastné. Miest na sedenie je dostatok. Ďalšie možnosti sa nachádzajú na hornej terase, ktorá kedysi slúžila nákladiakom na nakladanie kameňa z vyšších etáp kameňolomu. Dnes môže byť prechádzanie po strmom kamennom zráze nebezpečné. Miesto ešte bez vybudovaného turistického zázemia účinkuje v sci-fi románe Zastavený čas Tomáša Najta.

Ako miesto nájsť?

Vyrazte do Čadce a pokračujte smerom na Svrčinovec, avšak odbočte skôr na Milošovú. Prerábka miestnej križovatky môže skomplikovať orientáciu, preto si cestu naplánujte pomocou aktuálnych máp na Googli. Časť Milošová je pomerne dlhá a je nutné prechádzať ju s trpezlivosťou. Ak sa cesta začne rozdeľovať do Y, odpočte vľavo. Vpravo by ste sa dostali k hraničnému priechodu s Českou republikou. Ľavá cesta pokračuje do Megoniek až na konečnú autobusov. Pokračujte ďalej cez mostík až do lokality s informačnou ceduľou. Odtiaľ sa vyberte ďalej do kameňolomu. Zaujímavosťou je, že sa nachádzate tesne pri hraničných stĺpoch s Českou republikou.