Menu

Štúrovské kaviarne v Bratislave zaujmú ponukou aj jazykom

Každý Slovák rôzneho veku musí poznať národnú historickú osobnosť, ktorej bol zasvätený aj rok 2015. V roku 2015 si pripomíname výrazné výročie od narodenia národného buditeľa, jazykovedca a politika Ľudovíta Štúra. V Bratislave sa jeho meno spája s prevádzkou kaviarní, ktoré pôvodne používali názov Shtoor café a neskôr Štúr café. Od svojho vzniku pred pár rokmi sa im podarilo bez toho, aby pokazili imidž známej osobnosti našich dejín, vytvoriť koncept kaviarní hneď na niekoľkých miestach v Bratislave, kde každý zákazník zažije malý kulinársky zážitok a vôbec nájde to, čo od kaviarne čaká. Pripravte sa na dobový jazyk taký, aký by znel, keby sa všetky zámery spomínanej osobnosti podarili. Všetko je totiž písané naozaj originálnym spôsobom.

Štúr Rannô Ptáča

Dobroty u Štúra
V dobe, kedy môžeme hovoriť, že niektorí ľudia túto osobnosť nepoznajú a prekvapuje nás odhodlanie a risk, ktoré Štúr vo svojej dobe v boji za svojimi cieľmi prekonával, je celkom príjemné, ak si jeho meno a podobizeň pripomínajú hoci v komerčnej sfére. Nejde len o Štúra, ale celú dobu v ktorej žil. Kaviareň sa pýši ponukou jedál, ktoré nepatria medzi klasiku. Žiadna Marlenka na pulte za sklom, ktorú vytiahnu kupovanú z krabice, ani nekvalitné suroviny získané za množstevnú zľavu z veľkoskladu. Sieť niekoľkých predajní, ktoré nájdete na ulici Panská, na Štúrovej ulici, alebo na Obchodnej ulici vo Dvore 17 si prísne zakladá na kvalite a používaných surovinách. Odráža sa to mierne na cene. No za originál a často výnimočný zážitok sa skrátka musí platiť.

Ak nie všetky, tak potom väčšina z ponúkaných dobrôt je vytvorená bez chémie, z kvalitných potravín a neraz tradične. Z tradícií vychádza výzdoba a grafická úprava materiálov, interiérov, ale tiež aj receptúry samotné. Pred dvoma rokmi pri prvej návšteve sme videli v ponuke takmer všetko iné, ako dnes. Je tak zrejmé, že dochádza neustále k novinkám, ktoré podľa obsluhy vznikajú u nich a ide tak o originály. Práve dôvod, že mnohé dobroty inde nenájdete, bol dôvodom, prečo spustili aj internetový predaj dezertov, tort a zákuskov, ktoré si zákazníci tak veľmi obľúbili.

Kde Štúr Café nájdete?
Pri rozkopanej ceste na Štúrovej ulici sa dá na strane smerom k Národnej galérií nájsť pôvodná prevádzka Štúr Café. Ďalšia sa nachádza na Panskej ulici. Najnovšia je na Obchodnej, ktorá sa presunula z pôvodného konceptu kaviareň + kníhkupectvo hneď oproti do dvora číslo 17. V kníhkupectve po odchode Štúr café zaujala miesto konkurencia, ktorá bola pokladaná za premenované Štúr Café. Čerstvo otvorená predajňa pod železničnou stanicou prezentovaná pod názvom Rannô Ptáča si zachováva jazykovú úpravu, originálny štýl a pýšiť sa môže s ponukou raňajok a ďalších dobrôt.