Menu

Plitvice: spojenie dovolenky pri chorvátskom mori s Plitvickými jazerami?

Plitvické jazerá sú známe svojou neuveriteľnou až rozprávkovou krásou. Dlhé vodopády uprostred panenskej prírody, tyrkysovo modrá voda v lesknúcich sa jazerách a nádherné výhľady na zelené lesy. To sú dôvody, prečo do Plitvíc každoročne vyrážajú tisíce turistov. Cesta do Plitvíc je ale z Slovenskej republiky pomerne dlhá, preto je ideálne naplánovať si návštevu cestou k chorvátskemu moru na dovolenku. Čo potrebujete vedieť pred tým, než sa do Plitvíc vydáte?

Plitvické jazerá, Chorvátsko

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá sa nachádzajú v chorvátskom vnútrozemí pomerne ďaleko od morského pobrežia. Je preto potrebné zvážiť, kedy a ako sa do Plitvíc vydáte, aby ste maximálne využili svoj čas i peniaze. Ak vyrážate do Chorvátska autom, odporúčame naplánovať návštevu Plitvíc na prvý alebo posledný deň v Chorvátsku, kedy sa jednoducho zastavíte pri jazier cestou na dovolenku alebo z nej. Zorganizujte si cestu tak, aby ste do Plitvíc dorazili ráno alebo dopoludnia, aby ste ešte ten deň mali dostatok času na prechádzku po národnom parku, ktorá môže zabrať až päť hodín, s malými deťmi i viac.

Skvelou správou je, že môžete blízkosti Plitvíc prespať a potom v pokoji a odpočinutí pokračovať v ceste do vášho cieľa k chorvátskemu moru alebo naopak domov do Čiech. Ubytovanie je možné v hotelovom komplexe priamo v národnom parku Plitvice alebo v autokempe Korana ležiacom za hranicami národného parku smerom na Karlovac (Zagreb). Hotel Grabovac sa nachádza v Rakovica (13 km severne od hraníc národného parku), kemp Borje v Korenica (3 km južne od hraníc národného parku).

Plitvické jazerá, Chorvátsko

Výlet v rámci dovolenky

Druhý variant je vyraziť do Plitvíc počas vašej dovolenky s odchodom aj návratom z vami vybraného turistického letoviska. Cestovné agentúry organizujú organizované výlety, počas ktorých ráno vyrazíte autobusom alebo minivanom smer Plitvice a po prechádzke sa opäť vrátite na miesto vyzdvihnutia. Treba počítať s dlhšou cestou, napríklad od Zadaru sú jazerá vzdialená 150 km. Výhodou výletov je ale to, že nemusíte riadiť a cestou sa môžete kochať prírodnými krásami počas cesty a naberať silu na prechádzku.

TIP: Vyberte si ubytovanie pri Plitviciach a pri mori na jednom webu. Nejlepšie ponuky na dovolenku v Chorvátsku nájdete u špecialistu na Jadran!

Do jazerného areáli sú dva vstupy. Konkrétne môžete vstúpiť v dolnej časti Ulaz 1 – Rastovača, aleb v strednej časti Ulaz 2 – Hladovina. Všetko je bez problémovo značené a pri každom vchode sa nachádza veľké platené parkovisko vrátane možnosti občerstvenia. Po zaplatení vstupného dostanete mapu s vyznačenými trasami a odporúčaným priechodom. V cene je aj doprava autobusom po národnom parku alebo loďou. Otváracia doba sa líši podľa toho, v akom období chcete park navštíviť.  V letnom období je ale otvorený od siedmej do ôsmej hodiny večernej, takže máte dostatok času počas celého dňa.

TIP: Kompletné informácie o Plitvických jazerách nájdete na oficiálnom webe Plitvických jazier.

Winnetou a Poklad na Striebornom jazere

Slávny príbeh podľa Karla Maya, Poklad na Striebornom jazere, je jedno z najznámejších indiánskych dobrodružstiev, ktoré sa dostali na televízne obrazovky. Nezabudnuteľné je pre nás aj preto, že sa nakrúcalo práve na Plitvických jazerách. Ak na miesto vyrazíte, Winnetou tu bude pripomenutý aj miestnymi sprievodcami. V Chorvátsku je veľmi výrazný filmový turizmus v spojení s Winnetuom – náčelníkom Apačov. Na Slovensku je tento pojem pomerne slabý. Predsa len máme miesta, kde sa filmy nakrúcali. Spomínajú sa v informačne bohatej knihe Filmové miesta.