Menu

Múzeum liptovskej dediny Pribylina a zaujímavosti tohto múzea

Spoznávanie Slovenska sa môže zdať ako nekončiaci cieľ bez jasného záveru. Nepodarí sa nám za celý život prejsť naozaj všetko. Ak už by sme sa ale o to pokúšali zrejme začneme vo svojom okolí a na tých najznámejších miestach. Pri spoznávaní našej kultúry možno začneme v jednotlivých múzeách regionálneho vidieka aké máme v Zuberci, vo Vychylovke a v prípade Liptova je jedno také v Pribyline. Nezaškodí vedieť zopár zaujímavostí, ktoré o tomto mieste napovedia niečo viac. Čím je Pribylina zaujímavá?

Pribylina budovy

Zaujímavosti o múzeu v Pribyline

Roľnícke a remeselné obydlia drevené aj murované sú tu sústredené do podoby stredovekej obce s mestskými výsadami. Budovy sú bližšie k sebe a nie sú rozptýlené ako v múzeu v Martine. Pribylina ponúka aj jazdu lesnou železnicou, no tá neprechádza okolo dreveníc, ale je vyššie od nej.

  • Pribylina je obec, na ktorej okraji sa nachádza známe múzeum s predraženým parkovným.
  • Najvýznamnejší kaštieľ Liptova, najstaršia takáto stavba postavená z kameňa, je Goticko-renesančný kaštieľ z obce Parížovce, ktorý tu previezli a postavili podľa pôvodnej podoby. Pochádza zo 14. až 16. storočia a spája sa s Matejom Korvínom.
  • Zaujímavý je Kostol z obce Svätá Mara, ktorá je zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. Tých obcí, ktoré zatopili, bolo oveľa viac, no Svätá Mara je nám známa aj dnes. Pri pohľade z D1 je vidieť biela veža na okraji vodnej plochy. Je to veža, ktorá zostala z pôvodného kostola. Kostol je presunutý do Pribyliny a znova postavený. Zachovaných je niekoľko grafík z interiéra.
  • Múzeum je najmladšie svojho druhu. Otvorilo ho až v roku 1991 a na výstavbe a skladaní dreveníc sa podieľali aj miestni obyvatelia.
  • Nakrúcali sa tu niekoľké reklamy siete predajní s bačom
  • Nakrúcala sa tu aj slávna Bathorička Juraja Jakubiska. V záberoch je vidieť práve plocha v okolí stĺpu hanby a kaštieľa z Parížoviec.
  • V knihe Filmové miesta sa spomína aj nedávne úspešné video Red Bull: From Castle to Castle / Red Bull: Od hradu k hradu. Toto video veľmi výrazne spropagovalo Česko a Slovensko. Štefan Svitko známy pretekár z Rally Dakar sa tu objavil v kroji a na formuli sa tu premával David Coulthard, známe meno vo svete pretekov Formuly F1. Ako kniha spomína, slávny jazdec si prešiel Pribylinu na formuli osobne.