Menu

Malta a jej architektúra, mesto Sliema: staré nie vždy ustúpi

O tom, ako funguje zástavba v mnohých miestach na svete, vieme usúdiť pohľadom na architektúru. Malta je jednou z tých krajín, kde sa často miesia veľmi staré s modernými novými stavbami aj nezvyčajným vzájomným „lepením“. Myslené doslova tak, že sú nalepené vedľa seba. Bývalý štandard nízkych stavieb a architektúry je neraz obklopený modernou vysokou architektúrou.

Malta architektúra Sliema

Mesto Sliema leží v blízkosti hlavného mesta Valletta. Pozerajú na seba z brehov v zátoke a spája ich sieť trajektov, alebo cestná sieť naokolo. Pobrežie Sliemy je však vyhľadávanou lokalitou. Stojí tu viacero hotelov a obchodov. Odtiaľto vyrážajú turisti a aj miestni na trajekty, výletné lode, žiť nočný život a vďaka sieti verejnej dopravy vlastne kamkoľvek, pokojne na druhú stranu krajiny. Záujem o parcely vo vyhľadávanej lokalite s výhľadom na vodnú hladinu nepochybne je.

Na fotografii je zaujímavý príklad, kedy dve rovnaké budovy od zrejme jediného architekta, obklopujú z dvoch strán maličkú starú stavbu. Je otázkou času, kedy podľahne, alebo naopak, vytrvá a bude výškovú stavbu podobnú na ostatné okolité stavby, oddeľovať aj naďalej. Takýto pohľad vás jednoducho upúta. Pri pohľade na budovu v strede pritom vidieť historické prvky, zaujímavú architektúru, ktorú by bolo koniec koncov škoda zbúrať a nezachovať.