Menu

Kaďa v Liptovskom Jáne, výnimočné miesto na kúpanie

Liptovský Ján, obec v Jánskej doline, má množstvo zaujímavostí. Jednou z najväčších je prírodná Kaďa, otvor v zemi obklopený vápencom v ktorom neustále vyviera minerálna sírnatá voda s liečebnými účinkami. Je jedno z mála miest, ktoré nezničila komercia a záujem zbohatnúť. Je totiž verejne dostupná ako bezplatná možnosť kúpania. Pozor, Kaďa v skutočnosti nie je určená na kúpanie, ale skôr na liečebné vychutnávanie si účinkov bez väčšieho pohybu. Okrem toho už miesto samotné pohyb neumožňuje.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Nachádzate sa totiž v úzkom priestore medzi kameňmi, z ktorého vyviera silne mineralizovaná voda z podzemia a tá pôsobí na viacero zdravotných ťažkostí. Aj preto je to miesto, ktoré si tradične dopravujú najmä starší návštevníci počas každoročnej návštevy okolia.

Liptovský Ján a jeho zaujímavosti

Obec na Liptove bola v minulosti známa veľkým množstvom kaštieľov, kúrií a mala dokonca casino. Dnes je v nej letné kúpalisko, viacero hotelov, Stanišovská jaskyňa, ale tiež Mini-Slovensko, múzeum miniatúr budov Slovenska. Kaďa je jednou z predností obce, pretože ju obec udržiava v dobrom stave, zriadila prezliekarne a upravila okolie. Lákavý môže byť turistický chodník a ďalšie pramene v okolí, či turistická rozhľadňa nad Kaďou.

foto: Zn.sk