Menu

Lietadlom do Chorvátska? Kedysi mýtus, teraz realita!

Slnko, more, pláž. Aj keď už to nie je ako predtým, stále veľa turistov mieri na pomedzie strednej a južnej Európy – do Chorvátska. Stále je to jedna z najobľúbenejších destinácií. Dôvodov je veľa, medzi tie najčastejšie patrí dobrá dostupnosť, malá jazyková bariéra, krásne pobrežie a celkom lacné služby.

pristávanie lietadla, cesta lietadlom

Veľkým lákadlom sú tiež pláže. Kým niekde nemáte na výber, na Jadrane môžete vyberať z pieskových, štrkových i skalnatých. Väčšina pláží umožňuje bezplatný vstup a potrebný servis služieb. Sprchy a prezliekacie kabínky sú k dispozícii zadarmo, za slnečník či plážové ležadlo si už ale priplatíte.

V ponuke je aj mnoho druhov zábavy pre malých aj veľkých. Od šmýkačiek cez vodné bicykle až po jazdu na vodných skútroch či lyžiach. Na svoje si ale prídu aj milovníci pokoja, ktorí radi zapátrajú po malých pokojných zátokách s krištáľovo čistým morom.

Aký spôsob dopravy ale vybrať?

Kedysi bola voľba úplne jasná. Mnohí turisti si so sebou vozili jedlo doma navarené a nakúpené, aby ušetrili. Dnes už sa to neoplatí a tak stále väčší počet z nich premýšľa, či cestovať autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom. Záleží na tom.

Chorvátsko je rajom potápačov

Ak patríte medzi dobrodruhov, ktorí radi skúmajú morské dno, je pre Vás tou najlepšou voľbou stále auto. Potápačská výbava nie je práve malá a vláčiť ju so sebou do lietadla – nič moc. A cena za prepravu by tiež nebola práve malá.

Pri cestovaní autom je potrebné vopred naštudovať dopravné predpisy krajín, cez ktoré prechádzate. Neznalosť neospravedlňuje a pokuty rastú. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo stále viac ľudí hľadá iný spôsob dopravy.

Dôležitý je aj termín. Začiatkom prázdnin doprava pravidelne kolabuje a pretiahne sa o niekoľko hodín.

Autobus – najmenej pohodlný spôsob dopravy

Tento spôsob dopravy volí čoraz menej turistov. Cesta je zdĺhavá a nepohodlná. Cena je síce nízka, za telo rozlámané z niekoľkohodinové jazdy to ale nestojí.

Jede, jede mašinka … dorazí až na Jadran?

Vlakom môžete do Chorvátska vyjsť každý deň, mnoho turistov sa ale tento rok dočkalo sklamania. Priamy vlakový spoj bez prestupov, ktorý sľubovali České Dráhy, tento rok nejde.

Dubrovník, staré centrum, Chorvátsko

Lietadlom?

Áno! Možno sa Vám to zdá pritiahnuté za vlasy, ale je to tak. Stále viac ľudí prichádza na chuť lietaniu – a to aj do Chorvátska. Kedysi by si mnohí klopali na čelo, dnes už je to inak. Ide o najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob prepravy. A keď si kúpite letenku včas, nebude to o ani o moc drahšie, ako cesta autom.

Koľko ušetrím času?

Kým cesta autom trvá okolo 10 hodín, autobusom ešte dlhšie, lietadlom ste na Jadrane o poznanie skôr. Cesta z Bratislavy do Splitu trvá necelé 2 hodiny. A vy máte hneď o niekoľko hodín strávených pri mori viac. A to sa oplatí!

Nepotrebujete ani pas, postačí Vám občiansky preukaz

Od cesty lietadlom Vás možno odrádzala nutnosť zaobstarať si cestovný pas. Verte, že už to nie je nutné. K vstupu do krajiny Vám postačí občiansky preukaz. Ale pozor – i kojenec musí mať svoj doklad totožnosti.