Menu

Kúpanie v kráteri sopky ostrova Sal ako lepšie Mŕtve more

Mŕtve more je známe svojou slanou vodou. Podobných miest je však vo svete viac. Nadnášajú pre ich vysoký obsah minerálov a nedovolia sa človeku ponoriť. Miestami zábavné vlastnosti silno mineralizovanej vody si môžete užiť aj na ostrove Sal v súostroví Kapverdy. Na tomto mieste však máte možnosť objaviť a môže zaujať ešte niečím celkom iným.

Pedra de Lume, Sal

V kráteri sopky
Miesto Pedra de Lume sa nachádza pri kráteri sopky, ktorý je tak veľký, že ako sopka vôbec nepripadá. Kým mestečko je staré a udržiavané bez nejakého veľkého výrazného života, najviac turistov láka práve miesto v sopke, ktoré tiež volajú Salinas. Ako názov napovedá, ide o soľ, čo priťahuje najväčšiu pozornosť. V minulosti sa tu ťažila a dopravovala do Palmeiry, miestneho prístavu, kde ďalej putovala do Brazílie. Voda z mora, ktorá podzemím preteká do dna miestnej vyhasnutej sopky, sa vysušuje na slnku a vytvára soľ. Miesto je málo veterné, pretože z každej strany ju uzatvára sopečná hora. Aj dnu sa človek dostane len vďaka výrezu v sopečnom tufe, cez ktorý dokáže prejsť celé vozidlo.

Priamo na mieste
Priamo na mieste môže každý turista okúsiť slanosť miestnej vody a vykúpať sa vo vode, ktorá nadnáša a dovoľuje čítať noviny. Tento trik je síce veľmi otrepaný a asi nikto so sebou neťahá noviny, no ak by nejaké boli, možné to je. Neodporúča sa šantiť a špliehať. Voda je naozaj slaná a na oči je to ako nasypať soľ priamo. Po vyjdení vody máte pár minút, než soľ uschne a na pokožke vykryštalizuje. Pre niekoho je to problém, pre iných je soľ na pokožke dôvodom pre svrbenie. Na šťastie miestne sprchy, ktoré sú za malý poplatok, dovolia osprchovať telo.

Vedeli ste?
Ostrov Sal ponúka túto atrakciu na mieste, ktoré je priateľskejšie a bezpečnejšie, bez drzého správania colníkov a najmä v čistejšej prírode a čistejšej vode než v prípade Mŕtveho mora. Kúpanie sa tu aj z dôvodu ďalšieho využívanie soli neodporúča ľuďom natretým opaľovacím krémom.