Menu

Košický kraj ožíva filmovým turizmom ako ešte nikdy vďaka novinke

KOCR Košice Región Turizmus oznámilo otvorenie filmového chodníka v Košickom kraji. Nič podobné sme dosiaľ na Slovensku nemali a je to práve Košický kraj, ktorý s niečím takým prichádza ako prvý. Nemožno sa čudovať, prečo tomu tak je. Práve v Košiciach bola otvorená prvá regionálna filmová kancelária venujúca sa podpore a zviditeľňovaniu Košíc pre film. Nuž a práve tu v rámci celého kraja od Gemera, cez Spiš, Košice až po ukrajinské hranice, vzniká rozsiahly filmový chodník pre všetkých návštevníkov, nie len pre nadšencov filmu. Projekt, ktorý vznikol, v sebe kombinuje poznávanie filmovej minulosti v kraji, zaujímavé miesta a tiež nám pripomína, aké zaujímavé boli niektoré lokality priamo pre filmárov a známe diela.

Filmový chodník Košický kraj

Foto: takáto ceduľka sa nachádza napríklad pri jaskyni Silická ľadnica. Nakrúcal sa tu totiž známy seriál TV JOJ. Zdroj: KOCR Košice Región Turizmus 

Vznikol sprievodca v aplikácii aj informačné tabule

Cestovanie po košickom kraji prinesie počas leta 2024 nový zážitok. Návštevníci niektorých lokalít budú môcť nájsť informačné tabuľky, ktoré turistov upozornia na filmy, ktoré na danom mieste vznikali. Ak aj nenájdete takúto ceduľku na konkrétnom mieste, alebo sa na miesto chcete vydať neskôr, stále si môžete naplánovať cestu po stopách filmu vďaka aplikácii Smart Guide. V nej je už zahrnutý Košický kraj a jednotlivé okruhy venované filmovým miestam. Osobitne napríklad oblasť Slovenský raj, Gemer, Spiš, alebo jaskyňa Domica. Zároveň je možné pozrieť si kompletne celý Košický kraj z pohľadu filmových miest.

Košický kraj filmový chodník

foto: pohľad do aplikácie a na informácie o miestach a filmoch. zdroj: zn.sk

Čo sa oplatí vedieť o filmovom Košickom kraji?

Košický kraj poslúžil mnohým domácim aj zahraničným filmom. Nakrúcali tu filmy Dračie srdce aj Eragon, obe Perinbaby, aj mnoho známych rozprávok vrátane slávnej Soľ nad zlato. Spišský hrad, Gemer, Zádiel, alebo Stratená a Stratenský kaňon sa už objavili vo filme niekoľkokrát. Tomášovský výhľad v Slovenskom raji je doslova filmárskym rajom. Naposledy si boli reku Hornád v Slovenskom raji splaviť americkí herci vo filme River Wild. V aplikácií sa mimo filmové miesta môžeme dozvedieť aj zaujímavosti o daných filmoch, ale napríklad aj zaujímavé prepojenie dedinky Kojšov a jej vplyv na kinematografiu. Texty aplikácie pripravil spisovateľ a špecialista na filmový turizmus Tomáš Galierik, ktorý sa téme filmových miest na Slovensku venoval aj v známej knižnej sérii.