Menu

Kniha Filmové miesta snom filmového fanúšika a cestovateľa Slovenskom

Doteraz sme sa mohli vydať na filmové miesta na Slovensku len na základe útržkov v rôznych článkoch. Neexistovala kniha, ktorá by nás sprevádzala po takýchto miestach, hoci vo svete už vyšlo podobných publikácií viac. Aj v Českej republike existuje kniha, ktorá približuje miesta nakrúcania mnohých rozprávok a filmov, ale tiež históriu objektov a okolnosti, za ktorých film vznikal. Od novembra má niečo podobné aj Slovensko. Presne 11. novembra vyšla kniha Filmové miesta v edícii Krásy Slovenska vydavateľstva Dajama. Prinesie pritom presne to, na čo sme tak dlho čakali. Prehľad vybraných lokalít a filmov, slávne zahraničné filmy, rozprávky aj videá, aké sa nakrúcali v regiónoch Slovenska.

Filmové miesta

Kniha Filmové miesta pre fanúšika Slovenska a filmu

Ktokoľvek, kto rád cestuje a objavuje zaujímavé miesta po Slovensku si nájde niečo zaujímavé v tejto knižke. Rovnako ako televízny a filmový divák. Navštíviť rovnaké miesto ako filmári, nie je nič neobvyklé. Hashtagy #movielocation #shootinglocation #filminglocation a ďalšie ekvivalenty sú na sociálnych sieťach známe. Používajú ich tí, ktorí vyslovene idú po miestach z filmov a seriálov. Obľúbené sú najmä na miestach vzdialených spojených so slávnymi filmami. Veď aj na Malte je také miesto jedno z najnavštevovanejších a film pritom nestál za veľa. Pritom ide o veľkú filmovú kulisu, ktorá priláka už len tým, že je tou filmovou. Na Slovensku takých miest vela nie je.

Mediálne najznámejšie filmové miesta sú určite fontána v Ružinove z filmu Fontána pre Zuzanu, alebo socha anjela z tvrdeného polystyrénu v obci Háj z filmu Za nepriateľskou líniou z roku 2001. Filmovo známe sú aj miesta z Vysokých Tatier a samozrejme niektoré drevenice v múzeách po severnom Slovensku. Film propaguje naozaj len málo miest. Medzi nimi je Oravský hrad, ktorý na svojich stránkach viditeľne priznáva spojitosť s prvým slávnym hororom Upírom Nosferatu z roku 1922. Priamo na stránkach, ale aj priamo na hrade, kde je výstava filmov a figurína slávneho upíra. Ak by neexistoval oravský hrad, o spätnom uvádzaní kinematografie už vlastne ani nemožno rozprávať. Mediálny rozruch vyvolali zmienky o americkom špionážnom filme Červená volavka, ktorý nakrúcali pri bratislavskom Istropolise. Za to však hlavne mohol záujem o Jennifer Lawrence, oscarovú herečku v hlavnej úlohe.

7 dôvodov prečo nazrieť do knihy Filmové miesta?

  1. Ide o knihu, ktorá nám konečne približuje Slovensko aj po stránke, ktorú si mnohí odborníci na cestovný ruch doteraz vôbec nevšimli.
  2. Film je odvetvie, ktoré má svojich priaznivcov. Môže byť doplnkovým spôsobom ako zaujať ešte širšie spektrum návštevníka. Ako taký prídavok k tomu, čo dané miesto ponúka dnes
  3. Dozviete sa, aké zaujímavé projekty vznikali na rôznych miestach Slovenska
  4. Knižka Filmové miesta nie je zameraná na jeden region, ale prechádza Slovenskom
  5. Uvádza rozprávky, drámy, komédie, aj akčné filmy. Bez vyhradenosti kvality, veku, farby, či žánru. Slovenské, aj zahraničné. Oživuje pritom aj tie už možno zabudnuté a nikde neuvádzané.
  6. Filmové miesta a filmy sú doplnené o rôzne zaujímavosti a pikošky zo zákulisia a prepojenia na iné miesta a filmy. To všetko s fotografiami a medailónikmi o dôležitých filmoch.
  7. Kniha sa venuje aj histórii slovenského filmu a obsahuje aj register filmov, cez ktoré je možné sa dostať priamo na zmienku o nich.

Kniha Filmové miesta je v predaji aj cez www.filmovemiesta.sk