Menu

Kde sa narodil Jozef Kroner? V obci Staškov na Kysuciach

Kysuce sú bohaté na pre mnohých stále neznáme prírodné krásy, no sú aj rodiskom známych osobností. Najvýznamnejšou je možno práve herec Jozef Kroner, ktorý je nezabudnuteľný pre všetky generácie ako divadelný, filmový, aj seriálový herec, pričom nemožno zabudnúť aj na jeho dabing a hlasové pôsobenie v animovanej filmovej tvorbe. Narodil sa v chudobnej rodine na chudobnej zemi, no žil spokojným životom. Jeho rodný dom sa nachádza v obci Staškov blízko železničnej stanice. Dlhodobo šlo o ruinu, ktorá stála ako majetok železnice pri koľajisku. Jozefov otec totiž pôsobil ako výpravca a tak mu železnice poskytovali ubytovanie. Domček je však v skutočnosti tak malý, že by dnes nestačil ani jednej osobe.

Kronerov dom, Staškov

Domček Kronerovcov
Dom postavili v roku 1914 a slúžil ako strážnica železnice. Narodil sa v ňom a žil Jozef Kroner aj so svojimi súrodencami, mamou a otcom. Celé desaťročia však neskôr chátral, poškodená strecha spôsobila zatekanie a prepadnutie trámov a nezáujem zo strany železnice spôsobil ďalšie poškodzovanie. V roku 2010 sa podarilo obci dom od železnice kúpiť a pri oprave využili pomoc miestnych ľudí a živnostníkov, ktorí radi pomohli pri jeho obnove a pripomenutí ako známeho miesta. Rekonštrukcia začala v roku 2010 v júli, čo sa dá povedať ako veľmi skoro po získaní. Možno preto, že na jeho obnovu nebolo nutné riešiť komplikované prieťahy a snahy iných priživiť sa. V roku 2011 obec vypísala verejnú zbierku, ktorá aj s Nadáciou Orange pomohli. Pomocnú ruku priložil aj Ladislav Perďoch a jeho murári. Verejne sprístupnený je dom od 19. novembra 2011. Hoci neobsahuje pôvodné vybavenie, je aspoň výstavou a prierezom jeho života a obsahuje aj osobné veci Jozefa Kronera, ktoré venovala jeho dcéra Zuzana Kronerová. Jozef bol v obci mimoriadne obľúbený a vítaným hosťom taktiež. Každoročne sa hrá futbalový turnaj o Kronerov pohár, ktorý za jeho života sám navštevoval a venovali mu prvý výkop.

Múzeum je otvorené PO – PI od 08:00 do 17:00 na zavolanie. Telefonický kontakt je 0948326611 a 0948454926. V sobotu je otvorené a možné múzeum navštíviť rovnako tak po telefonickom dohovore od 14:00 do 18:00 alebo 10:00 do 18:00 počas nedele. Múzeum je možné podporiť aj finančne ľubovoľnou čiastkou na 7715493031/5600 alebo hotovosťou na obecnom úrade v Staškove.

Zdroj: zaujimavosti.net, foto: Tom, všetky práva vyhradené