Menu

Hainburg an der Donau, mestečko s hradbami za Bratislavou

Len na skok od Bratislavy za hranicami v Rakúsku sa nachádza nejedna zaujímavá obec. Prilákať však môže aj Hainburg an der Donau, cez ktorý prechádza väčšina ľudí smerujúcich do Viedne po ceste. Ako už z názvu mestečka vyplýva, nachádza sa na Dunaji. Pri jeho brehu a stojí tu aj prístav pre výletné lode po Dunaji na linke Viedeň – Bratislava.

Hainburg an der Donau

Neprechádzajte a zastavte sa
Ak cez Hainburg prechádzate, urobte si zastávku. Pozrite si miestny hrad, hradby a prejdite sa po mestečku ako takom. Je rodiskom slávneho skladateľa Josefa Haydna a tak nebude núdza o miesta, kde Hayden žil, kde študoval a aj o miesta s jeho menom. Pozrite si miestny kostol a morový stĺp v jeho blízkosti. Priamo cez centrum prechádza úzka cesta pre dve vozidlá a chodník po oboch stranách. Sú miesta, kde sa dostane len jedno vozidlo a ide o semaforom kontrolovanú dopravu hlavne cez miestne hradné brány. Zaujímavosťou totiž je, že celé mesto bolo kedysi za hradbami, ktoré ho chránili, ale aj kontrolovali prejazd do Viedne. Smere k Bratislave tak prechádzate cez Uhorskú bránu, a na druhej strane je brána Viedenská. V blízkosti Dunaja sa pozdĺž neho tiahne ďalšia cesta a Rybárska brána s vodojemom. Na historické pamiatky teda núdza určite nie je. Zaujímavé je aj centrum so zachovanou architektúrou.

Najlákavejšie sú obchody
Nie tak ďaleko od Viedenskej brány na okraji mestečka sa nachádza vyťažená pumpa JET a ešte pred ňou navštevovanejšie sú nákupné miesta, ktoré sú často jediným cieľom tohto miesta. Je to drogéria, potraviny a aj jednoduché obchody známe aj zo Slovenska, ktoré sú tu akosi lákavejšie v domnienke vyššej kvality, aj keď nie vždy lacnejšie.