Menu

Expozícia mučiacich nástrojov na Bojnickom zámku

Bojnický zámok patrí medzi najvyhľadávanejšie zámky u nás a taktiež im patrí titul najkrajšieho zámku vôbec. Pripomína zámky z rozprávkových kresieb a nemožno sa čudovať, že si ho vybrali aj filmári pre svoje rozprávky. Napríklad takú Fantagiró. Zámok bol dejiskom viacerých príbehov a svojim návštevníkom ponúka nádhernú sondáž do minulosti. K stredoveku, či už temnému, alebo mladšiemu, patrili rôzne nástroje súdnictva a mučenia. Využívali ich aj pre nepohodlné osoby a osoby obvinené z čarodejníctva. Výstava pod názvom „Expozícia mučiacich nástrojov“ prináša dychberúci pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky a prístupná bude pre návštevníkov počas roka 2015.

Bojnický zámok a mučenie

Nevšedná zbierka mučiacich nástrojov používaných inkvizíciou a hrdelnými súdmi prináša množstvo raritných exponátov z rôznych kútov sveta. Viac ako 200 kusov dokonalých replík i pôvodných strojov, nástrojov, zariadení a pomôcok z rôznych historických období prenesie návštevníkov expozície do obdobia vymáhaných priznaní viny, prenasledovania, tortúry a mučenia.
Španielske čižmy, pranier, vidličku kacírov i Zúriaceho býka, ktorého prvou obeťou sa stal jeho vlastný vynálezca, si môžu návštevníci prezrieť vo výstavných priestoroch západného krídla Bojnického zámku počas otváracích hodín múzea.
Expozícia sa koná vo výstavných priestorov Bojnického zámku. Vstupné je 3 EURÁ a deti do 10 rokov majú vstup zadarmo. Expozícia je prístupná zároveň s prístupnosťou samotného zámku. Predpokladaný dátum, dokedy bude k dispozícií siaha do záveru roka 2015.
Vedeli ste, že takzvaná „železná panna“ známa z rozličných filmov je len fikciou, ktorá vznikla pre potreby strašidelných predstavení a hororových filmov?

Foto: autorom fotografie je Bojnický zámok, zdroj: Zaujímavosti