Menu

Cameron Highlands vás očarí, aj keď nemáte radi čaj

Juhovýchodnú Áziu na cestovateľskom webe asi netreba veľmi predstavovať. Tento región je akousi mekkou dobrodruhov. Zmes kultúr, náboženstiev, divoká príroda, bohatá história a megalomanské veľkomestá, to všetko zaručuje, že každý si tam nájde to svoje. Thajsko, Vietnam alebo ostrovné Filipíny či Indonézia sú asi najnavštevovanejšie krajiny regiónu. Trochu neprávom sa zabúda na Malajziu.

Možno je to spôsobené tým, že Malajzia už je pomerne moderná krajina s rozvinutou ekonomikou, čím má zo spomínaných štátov asi najbližšie ku krajinám na západnej pologuli. Zároveň nie je tak megalomansky moderná ako napríklad susediaci Singapur. Pre mnohých cestovateľov tak stratila akýsi nádych exotickosti. Samozrejme, záleží na tom, v akej časti krajiny sa nachádzate, a čo od cesty očakávate. Aj v Malajzii nájdete miesta, ktoré vám vyrazia dych. Už samotné Kuala Lumpur so svojimi dvojičkami, národný park Taman Negara, v ktorom je najstarší dažďový prales na svete, unikátne koloniálne mesto Georgetown, známe pre svoju kuchyňu, alebo známe čajové plantáže Cameron Highlands.

Cameron Highlands

Keep calm and drink tea

Čaj sa začal pestovať v tejto oblasti už koncom 19. storočia. Na svedomí to majú Briti. Najprv oblasť našiel Sir William Cameron, po ktorom ju aj pomenovali. Neskôr prišiel J. A. Russel a založil slávne BOH (Best of Highlands) plantáže. Tie produkujú čaj dodnes. Celé toto územie je položené 1500 m.n.m. a vyššie, vďaka čomu je tam chladnejšie ako vo zvyšku Malajzie. Takéto podnebie je na pestovanie čaju ako stvorené. Práve čajovníkové plantáže dali regiónu nezameniteľný výzor a lákajú do oblasti tisícky turistov. Napriek tomu sa netreba báť, že ich tam bude toľko, že sa nebudete mať kam pohnúť. Dostať sa tam dá tiež celkom jednoducho, jazdí tam priamy autobus z Kuala Lumpur. Na autobusovej stanici v hlavnom meste Malajzie môžete síce zažiť určitý kultúrny šok, ale ak máte dostatočne ostré lakte a vyjednávacie schopnosti, lístok do Cameron Highlands určite zoženiete. Pripravte sa na cestu vedúcu úzkymi horskými serpentínami, ktoré malajskí vodiči vyberajú spôsobom, pri ktorom sa začínate tešiť, že ste si uzatvorili cestovné poistenie.

Celkom určite dorazíte do Tanah Rata, najväčšieho mesta v oblasti. Nič svetoborné, ale dokážete si tam nájsť ubytovanie za prijateľnú cenu a chutne sa najesť. Ak nechcete okolie objavovať na vlastnú päsť, nájdete dostatok lokálnych cestoviek a majiteľov dodávok, ktorí vám budú ponúkať výlet na plantáže. Viac sa oplatí požičať si skúter a jazdiť si po svojom, ak vám ale vyhovuje, že vám program zariadi niekto iný, pokojne im kývnite. Nezabudnite sa zastaviť na trhovisku, ktoré je uprostred Tanah Rata. Kúpite na ňom množstvo skvelého čerstvého ovocia (mnoho druhov pravdepodobne ani nebudete poznať) a všelijakých pouličných pochutín. Kúpte si so sebou aj čaj zo spomínaných Best of Cameron plantáži. Dostanete ho v špeciálnom obchode pri továrni na spracovanie čaju, ktorú si za poplatok takisto môžete prezrieť. Určite ho ochutnajte aj na mieste, pripravia vám ho ako nikde inde.

Pripravte sa na neočakávané situácie

Výlet do Cameron Highlands môže byť zaujímavou súčasťou a spestrením cestovania po juhovýchodnej Ázii. Odpočiniete si od všadeprítomnej horúčavy a vlhka, pretože čajové plantáže sú vo vysokej nadmorskej výške a vie vás tam prekvapiť pocit, ktorý v tejto časti sveta veľmi neočakávate – chlad. Pri cestovaní po juhovýchodnej Ázii sa vám vo všeobecnosti môže prihodiť množstvo vecí, ktoré neočakávate. Jeden zo spôsobov, ako byť na ne pripravený, je mať uzatvorené kvalitné cestovné poistenie. Nejde len o to, že v prípade potreby lekárskeho ošetrenia, úrazu alebo straty či ukradnutia batožiny sa vám cestovanie nepredraží o šialené sumy. Dôležitou súčasťou každého dobrého cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v neočakávaných a ťažkých situáciách. Poistenie šité ako na mieru nájdete napríklad na webe Superpoistenie.sk, ktorý funguje ako vyhľadávač cestovných (a iných) poistení.

Cestovanie do exotických regiónov sa zvykne značne odlišovať. Niekto priletí do Bangkoku, presunie sa na preslávené thajské pláže, kde dovolenkuje desať dní, a odtiaľ sa vráti domov. Ďalší sú zase na cestách celé mesiace a low-budgetovým spôsobom precestujú všetky krajiny v regióne. Značne sa tak odlišuje miera rizika, ktoré podstupujú, a tým aj poistenie, ktoré je pre nich najvhodnejšie a najvýhodnejšie. Na to treba pri výbere poistenia myslieť. Vyberte si také poistenie, ktoré pokryje všetky riziká, ktoré sa vás na ceste očakávajú.

(Dominik)