Menu

Burracona, zárez príboja do pevniny kapverdského ostrova

Kapverdské ostrovy sú aj pre Slovákov čoraz viac známejším miestom, ktoré volia najmä pre oddych, originálnu atmosféru a pokiaľ hovoríme o ostrove Sal, potom nepochybne aj pre miestne prevažne prírodné rarity. Jednou z nich je Burracona, čo je osamotené miesto v suchšej časti ostrova, ležiace priamo pri pobreží a to nie len tak náhodou. Práve pobrežie a silný príboj spôsobili, že do čiernej sopečnej horniny voda vyrezala útvar známy ako Burracona, ktorý miestami pripomína špirálu. Vytvorila tak bazéniky, ktoré sú len z časti dostupné turistom, pretože tie spodné sú už nebezpečné. Voda sa totiž príbojom napĺňa do prírodných jazierok a ihneď aj odteká. Vznikajú prúdy. Vzdialenejšie miesta, ktoré vodu zadržiavajú a neuniká s takým silným prúdom sú obľúbeným cieľom kúpačov. Ak mierite na ostrov, myslite na plavky pod šatami a náhradnú spodnú bielizeň.

Burracona ostrov Sal

V blízkosti tohto miesta, asi len pár desiatok metrov od neho, sa nachádza jaskyňa s úkazom, ktorý vidieť len presne na poludnie. Slnko tu vytvorí modrý obrazec na dne jaskyne do ktorej pozeráte z hora. Chce to len poriadnu obuv a odvahu, pretože nikde nečakajte žiadne zábradlie. Všetko je prirodzené a prírodné.

Kapverdské ostrovy bližšie prezentujú slovenské cestovateľské stránky na adrese buď: www.kapverdy.cestovanie.biz, alebo stránky www.kapverdy.1q.sk
Foto: Tom