Menu

Budova Policajného riaditeľstva v Bratislave známa ako Dva levy

Dva levy sú miestom, ktoré pozná každý Bratislavčan. Dva mohutné bronzové levy, ktoré držia československý znak vo svojich predných labách, sú svojim spôsobom zaujímavé, aj výnimočné. Napriek tomu mnohí prejdú okolo nich bez povšimnutia. Budova Policajného riaditeľstva je zvláštna pri bližšom skúmaní. Neobvyklou tmavou farbou, svojou architektúrou, spomínanými levmi, ale aj rôznymi oknami, ktorými disponuje po celom svojom obvode. Budova stojí na Špitálskej ulici 17 a mnoho podnikov v blízkosti sa volá podľa „dvoch levov“ čo je zárukou toho, že každý vie, kde má prevádzku hľadať.

Policajné riaditeľstvo, Dva levy

Budovu navrhol český architekt František Krupka. Riaditeľstvo zriadili v roku 1920, no nemalo v novej československej republike dostatočný priestor. Preto sa rozhodli vybudovať novú budovu. Jej výstavba začala v roku 1922 a trvala 3 roky. Levov navrhol Augustín Paukert, rovnaký autor, ako aj sochy Atlasov, mužov držiacich balkón s nápisom POLICAJNÉ RIADITEĽSTVO, ktorý je stále rovnaký po celé desaťročia. Od svojho počiatku bolo určenie celej stavby na komplexný výcvik, prácu polície, ale bol tu aj archív a malá väznica a jedáleň. Dnes budova slúži pre administratívu a našim televíziám na nakrúcanie svojej tváre s budovou v zábere.

Neustále vo filmoch
Budova je často využívaná v dobových filmoch a na dobových fotografiách. Celá ulica je totiž architektúrou podobná na dobu dávno minulú, čo vyhovuje filmárom. Naposledy sa objavovala vo filme Červený Kapitán a opakovane bola aj z interiéru. Po pravde sa však vo vnútri nenakrúcalo. V pražských ateliéroch na Barrandove vystavali kulisy presne kopírujúce práve priestory na hornom poschodí, ktoré majú okrúhle okná. V nich nakrúcané scény budú vyzerať akoby sa dej naozaj odohrával priamo v budove.

JOJ a Markíza parkujú a stoja pred budovou
Sledujte televíziu a bavte sa na tom, koľko krát sa za týždeň objavujú redaktori rôznych reportáží pred touto budovou. Aj vtedy, keď sa prípad týka celkom iného policajného oddelenia, alebo priestupku, sa redaktori objavia priamo tu, aby bolo v pozadí policajné riaditeľstvo a mohli tak byť zábery psychologicky pre diváka podané priamo z terénu. Zväčša stoja na mieste priamo oproti pri hodinárstve na Špitálskej ulici, mimochodom údajne najhlučnejšej ulice v Bratislave.