Menu

Cestovné poistenie berte ako povinnú súčasť vašej batožiny

Každá cesta je iná, preto neexistuje univerzálne pravidlo, podľa ktorého sa zbaliť alebo zariadiť. Existuje však pár cestovateľských tipov, ktoré vám môžu uľahčiť prípravu aj priebeh vašej dovolenky.

Poistenie

Doklady a peniaze

Dovolenky a cestovanie patria ku extra výdavkom, ktoré sa vám však niekoľkonásobne vrátia v podobe získaných skúseností a zážitkov. Aby ste ich strávili čo najpokojnejšie, s prípravami by ste mali začať v predstihu. Dôležité je včas si skontrolovať platnosť dokladov, najmä pokiaľ cestujete mimo Európskej únie. Niektoré krajiny majú totiž v podmienkach umožňujúcich vstup na ich územie uvedenú podmienku, aby mal cestovateľ platný pas ešte 6 mesiacov po návrate do vlasti. Ak by vám kvôli končiacej platnosti hrozilo zrušenie cesty, počítajte s dobou vydania nového dokladu.

Aj keď sa už dnes takmer všade dá zaplatiť platobnou kartou, vždy by ste mali mať pri sebe aj hotovostnú rezervu v miestnej mene. Zíde sa vám pri cestovaní MHD, pri nákupoch v malých stánkoch so suvenírmi alebo aj v prípade, keď sa obchodníkovi pokazí terminál. Spoliehať sa 100 % na to, že všade zaplatíte kartou, sa stále nevypláca ani v 21. storočí.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie by mala byť nutnosť pri každej ceste za hranice. Aj keď sa vo väčšine prípadov, chvalabohu, uzatvára „zbytočne“ (preventívne je lepšie slovo), v kritickej situácii vám vie ušetriť stovky až tisícky eur.

Poplatky za ošetrenie alebo medicínske zákroky sa v zahraničí môžu vyšplhať k závratným výškam. Ak by sa napríklad stalo, že vás rozbolí zub alebo slepé črevo, výdavky za dovolenku by sa vám bez krytia nákladov cestovným poistením navýšili o nepeknú sumu. Jednorazové cestovné poistenie stojí už od 0,50 centov na deň, čo je pri ostatných nákladoch na cestovanie zanedbateľná položka.

Aplikácie v mobile a roamingové dáta

Moderný cestovateľ vie využiť silu smartfónu naplno aj v zahraničí. Stačí mu k tomu prístup na wifi alebo roamingové služby. Ani tie mnohokrát nie sú potrebné, pretože dnes sú už ceny dát, volania alebo sms-kovania v cudzine skutočne malé. Pri cestovaní sa vám v mobile zídu najmä mapy. Zaujímavou aplikáciou je TripAdvisor, kde nájdete často nezvyčajné a najmä úprimné rady ostatných cestovateľov – zistíte, čo sa oplatí vidieť spolu s praktickými informáciami o danej destinácii. Pokiaľ máte v obľube tzv. cestovanie na blink, zíde sa vám tiež Booking alebo AirBnB, kde si za pochodu nájdete vhodné ubtovanie. Užitočný vám tiež bude Google Prekladač, ktorý vás zachráni pri nečakanej jazykovej bariére.

Foto: Bigstockphoto